Varenr.: 7-741

Prosecco DOC brut rosé

Prosecco DOC brut rosé

Forfriskende og lækker rosé prosecco fra vingården Anna Spinato i Veneto. Vinen er lavet på 85% Glera og 15% Pinot Nero. Vinen er vedholdende i smagen med fine noter af ribs, fersken og grapefrugt, hvor der er en god balance mellem syre og sødme. Vinen er både økologisk og vegansk. En fremragende “aperitif”.

Bliv forhandler for at se pris
På lager
Tilbud!

Info om Prosecco DOC brut rosé

Kollistr.

6 stk.

Årgang

2020

Alkohol

11.5%

Fad

Nej

Varen er fra

Veneto

Veneto er kendt for Venedig, men regionen rummer også Verona, Gardasøen og vinområder som Valpolicella. Her kombineres romantik, historie og natur med en rig kulturarv og nogle af Italiens mest ikoniske destinationer.
Vingården Anna Spinato

Anna Spinato – Familiehistorie, tradition og innovation ved Piave-floden

Historien om Anna Spinato begynder i 1952, da Pietro Spinato fik øje på de enestående muligheder for vinproduktion i området langs Piave-floden i Veneto. Her skabte han de første vine, som i dag bærer datteren Anna Spinatos navn. Gennem generationer har familien udviklet vingården med respekt for områdets traditioner, natur og vinøse arv.

Som barn voksede Anna Spinato op blandt vinmarker, høstarbejde og de lokale landbrugstraditioner, der stadig præger virksomheden i dag. Hun husker tiden, hvor vinene blev kørt til de traditionelle bacari i Venedig – de små, lokale vinbarer, hvor områdets vine var en naturlig del af hverdagen. Denne tætte forbindelse til både mennesker, håndværk og kultur har været drivkraften bag vingårdens udvikling gennem mere end syv årtier.

I dag drives virksomheden af Anna Spinato sammen med sønnen Roberto, som repræsenterer den næste generation. Sammen forener de familiens traditioner med moderne teknologi, nytænkning og et stærkt fokus på kvalitet. Resultatet er en vingård, der formår at bevare sin autentiske identitet, samtidig med at den henvender sig til vinelskere over hele verden.

Vingården ligger i hjertet af Veneto, et område kendt for nogle af Italiens mest berømte vine. Her arbejder familien med både lokale og internationale druesorter, men særligt områdets klassiske vine står centralt i produktionen. Sortimentet omfatter blandt andet Prosecco, Valdobbiadene, Raboso og Malanotte – vine, der afspejler områdets unikke terroir, mikroklima og lange vintraditioner.

En del af produktionen stammer fra bakkerne mellem Conegliano og Valdobbiadene – et unikt vinlandskab, der i 2019 blev optaget på UNESCOs verdensarvsliste. De stejle skråninger, det særlige mikroklima og generationers erfaring med dyrkning af Glera-druen skaber optimale betingelser for nogle af Italiens mest anerkendte Prosecco-vine.

Hos Anna Spinato er vinfremstilling fortsat et håndværk. Hver årgang vurderes individuelt, og vinifikationen tilpasses druernes kvalitet og karakter. Gennem smagning, erfaring og omhyggeligt kælderarbejde søger familien at bevare druernes naturlige udtryk og områdets særlige identitet i hver enkelt vin.

Samtidig har bæredygtighed fået en central rolle i vingårdens udvikling. Anna Spinato har gennem mange år investeret i økologisk dyrkning og moderne løsninger, der reducerer miljøpåvirkningen og beskytter biodiversiteten i vinmarkerne. Det økologiske arbejde ses som en naturlig forlængelse af familiens værdier og som en tilbagevenden til de autentiske traditioner, der altid har været fundamentet for deres vine.

I dag står Anna Spinato som et eksempel på, hvordan generationers erfaring, kærlighed til jorden og viljen til at udvikle sig kan forenes i vine med både karakter, kvalitet og lokal forankring.

Andre varer